Halil Serkan Öz

Yazar : Salı, Nisan 14, 2015

http://manolyadan.blogspot.com.tr/Sevgili Lord sayesinde haberdar olduğum güzel bir etkinlik paylaşacağım; klasik kitap okuma etkinliği. Manolya'nın blogunda başlattığı bu  hareketten çok etkilendim.  Üstelik geçen haftalarda zamansızca ve ''Adaletin bu mu dünya '' dedirterek aramızdan ayrılan güzel insan, yürekli öğretmen Serkan öz anısına.

Bir çoğumuzun lisede okumak zorunda bırakıldığı klasikleri tekrar okumak, yetişkin gözlerle aynı satırlara bakmak için harika bir fırsat. Ayrıntılar yazıda var. Lütfen göz atın.

Benim okuduklarım malesef çok az: Madam Bovary, Gazap Üzümleri, Tutunamayanlar, Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Nietszche  Ağladığında var listeden.

Tutunamayanlar, Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü Türk yazarlara ait ve ben üçünü de sevmedim, tekrar elime almadım.

Nietszche  Ağladığında mükemmeldi, Freud ancak bu kadar anlatılabilirdi. Hala çok sevdiğim ve arada okuduğum bir eser. Aynı yazarın ''Divan'' romanı ise ölene dek tekrar tekrar okuyabileceğim bir kitap. Harika bir kurgu, terapi kavramına bambaşka bir bakış açısı, Ernest'e hissettiğim acayip bir sevgi var Divan'da.

Madam Bovary ve Gazap Üzümleri klasik olmanın hakkını veren kitaplar. Çok güçlü bir anlatım dili, nefis betimlemeler, çok başarılı ruh hali tasvirleri var ikisinde de.Halil Serkan Öz
Ah öğretmenim ah..

Benzer Yazılar

0 yorum